Kleje anaerobowe – kiedy się stosuje?

We wszelkiego rodzaju pracach remontowo – budowlanych, naprawczych, produkcyjnych i typowo przemysłowych istnieje potrzeba mocnego spajania elementów. Trzeba wówczas posługiwać się dobrej jakości klejem, ponieważ tylko taki będzie gwarantował trwałość wykonania prac. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego kleju do rodzaju wykonywanych zadań. Do metalu przydadzą się kleje anaerobowe.

Kleje anaerobowe – czym są?

Kleje anaerobowe zwane są także beztlenowymi. Zasadniczo służą do łączenia elementów metalowych. Nazwa beztlenowe odnosi się do sposobu klejenia, bowiem wykorzystuje się tu metodę odcinania dostępu tlenu. Wówczas klej zmienia swą konsystencję, staje się twardy i zastyga w wytrzymałą skorupę. Klasycznym przykładem może być połączenie śruby i nakrętki. Dokręcanie tych dwóch elementów sprawia, że dopływ tlenu zostaje odcięty i wówczas następuje reakcja. Wiązanie jest stabilne i wytrzymałe, z pewnością bardziej solidne aniżeli w przypadku stosowania zwykłych klejów.

Jak kleić, by było bezpiecznie?

Należy zachować ostrożność i pracować tak, aby nie pokleić sobie palców. Klej nakłada się na jedną z części, które mają zostać połączone. Drugą dociska się do niej ruchem kołowym. Okrężne ruchy mają zapobiec wyciekaniu kleju, gdyż części nie powinny zostać w nim poplamione. Stosowanie tych prostych zasad sprawi, że praca będzie bezpieczna i efektywna.

kleje anaerobowe

Czy można kleić inne powierzchnie?

Kleje anaerobowe można stosować także do łączenia metali z innymi rodzajami materiałów np. z gumą, szkłem, ceramiką czy produktami z tworzyw sztucznych. Najpowszechniejsze zastosowanie to jednak łączenie ze sobą dwóch takich samych lub różnych rodzajów metalu np. stali i mosiądzu lub stali i aluminium. W praktyce bardzo często taki klej może okazać się pomocny i wręcz wymagany, aby udało się trwale połączyć elementy.