Kleje do kontaktu z żywnością – regulacje prawne

Wszystkie produkty wykorzystywane do pakowania i przechowywania żywności muszą spełniać szereg aktualnych wymagań i norm zgodnych z prawodawstwem UE. Regulacje dotyczą papierów, ceramiki i tworzyw sztucznych, ale podlega im również często wykorzystywany w procesie produkcji opakowań klej do kontaktu z żywnością, gumy, epoksydy i tym podobne.

Ogólne wymogi

Według obowiązującego w UE rozporządzenia ramowego dotyczącego wszystkich materiałów i substancji przeznaczonych do kontaktu z żywnością, mającego na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa konsumenta, muszą one spełniać trzy warunki. Nie mogą uwalniać swoich składników do żywności na poziomach szkodliwych dla ludzkiego zdrowia, zmieniać składu żywności w sposób niedopuszczalny, ani powodować zmian w smaku lub zapachu żywności.

W przypadku braku unijnych szczególnych środków postępowania, państwa członkowskie mogą przyjąć lub utrzymywać własne przepisy postępowania dotyczące materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Z punktu widzenia producenta i konsumenta

Kleje są wykorzystywane w procesie produkcji opakowań papierowych, foliowych oraz wielomateriałowych. Choć nie są uwzględnione w wykazie unijnym, muszą spełniać te same warunki, co gotowe opakowanie. Aby zostały dopuszczone do obrotu, muszą być certyfikowane jako dopuszczone do kontaktu z żywnością zgodnie z unijnymi regulacjami. Odpowiedzialność prawna ciąży na przedsiębiorcy wprowadzającym opakowanie na rynek.

klej do kontaktu z żywnością

Również kleje przeznaczone do majsterkowania i użytku domowego, jeśli nie jest to wyraźnie zaznaczone, powinny mieć certyfikat dopuszczający je do kontaktu z żywnością (szczegóły tutaj). Jest to przydatne z punktu widzenia konsumenta i rozszerza potencjalny rynek zbytu. Regulacje mają na celu przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo konsumenta, a niestosowanie się do nich grozi konsekwencjami prawnymi.