Kupujemy wałek do malowania

Od czasu do czasu każde mieszkanie wymaga pewnego odświeżenia. Jak można się jednak domyślać, nie chodzi w tym wypadku o posprzątanie go, lecz o gruntowne odmalowanie. Taki projekt wymagać będzie nie tylko farb, lecz co najważniejsze odpowiedniego rodzaju akcesoriów.

Szczególnie ważne są w tym wypadku wałki do malowania, które umożliwiają pokrycie farbą dużej powierzchni ściany w krótkim czasie. Jak się takie wałki powinno wybierać?

Dlaczego wybór odpowiedniego wałka jest tak ważny?

Zanim przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, jak powinno się wybierać wałek do malowania, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na inne pytanie, czyli z jakiego powodu jest to tak ważny element?
Oczywiście najczęściej padającą w tym wypadku odpowiedzią jest możliwość oszczędzenia sporej ilości czasu, lecz nie da się ukryć, że wałki pozwalają malować zwyczajnie lepiej. Dzięki odpowiedniemu dobraniu typu takiego wałka możliwe jest znaczne zmniejszenie zużycia farby, czy też niedopuszczenie do powstawania na ścianie zacieków. Będzie to miało naprawdę ogromny wpływ na estetykę całego pomieszczenia.

Jakiego rodzaju wałek wybrać?

Jeśli chce się używać wałka podczas remontu mieszania, koniecznie trzeba wybrać odpowiedni jego rodzaj. Wymienić w tym wypadku można wersje welurowe oraz z mikrofibry. Czym się one od siebie różnią?
Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami wałków jest oczywiście ich zastosowanie. Model welurowy to idealny wybór do malowania dużych i gładkich powierzchni. Świetnie współpracuje on z farbami lateksowymi.
Z drugiej jednak strony wałek z mikrofibry, czyli posiadający wyraźnie gęstsze i grubsze włosie, powinien być używany przede wszystkim do farb akrylowych. Jest to farba, która łatwiej i wygodniej rozprowadza się po ścianie, ponieważ jest ona o wiele rzadsza niż modele lateksowe.