Powietrzne pompy ciepła – czym się wyróżniają?

Pompy ciepła to efektywne urządzenia służące do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Nie stanowią zagrożenia dla środowiska, a ich obsługa nie sprawia żadnych problemów. Najpopularniejszy rodzajem tego typu instalacji są modele wykorzystujące energie zawartą w powietrzu. Wyjaśniamy, dlaczego tyle osób stawia na powietrzne pompy ciepła.

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Omawiany rodzaj pompy ciepła pobiera powietrze za pomocą znajdującego się w niej wentylatora. Zawarte w nim ciepło jest podgrzewany przez ciekły czynnik chłodniczy, który ulega parowaniu. Uzyskana w ten sposób para wędruje do sprężarki, która kumuluje ciepło. Następnie trafia ono do instalacji grzewczej lub do wodnej. Para, która uległa skropleniu wraca do czynnika chłodniczego i nadaje się do ponownego przetwarzania. Jak widać jest to wydajny zamknięty obieg, którego wykorzystywanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Poza tym wykorzystywanie takiego sprzętu zmniejsza zapotrzebowanie na wydobycie paliw kopalnianych.

powietrzna pompa ciepła

Zalety powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła są znacznie tańsze od swoich odpowiedników wykorzystujących energie zawartą w wodzie lub gruncie. Taki stan rzeczy wynika z tego, że nie wymagają wykonywania odwiertów i innych kosztownych czynności. Samo urządzenia zajmuje niewiele miejsca i można je zamontować w dowolnym miejscu. Inne zalety powietrznych pomp ciepła to między innymi:

  • oszczędność – pompy pozwalają na częściowe uniezależnienie od tradycyjnych systemów grzewczych,
  • uniwersalność – mogą być stosowane razem z popularnym ogrzewaniem podłogowym,
  • ekologiczność – nie emitują żadnych szkodliwych substancji,
  • łatwość obsługi – nie wymagają stałego doglądania, mogą być sterowane na odległość za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne,
  • trwałość – powietrzne pompy ciepła mogą być użytkowane nawet przez 30 lat.