Rozwój elektromobilności w Polsce

Elektromobilność już od wielu lat wiąże się z motoryzacją i nie tylko. Producenci aut stawiają na elektryczne pojazdy, które pozwalają zadbać o środowisko. Faktem jest, że znaczny rozwój elektromobilności ma spore znacznie dla całej gospodarki. Dochodzi bowiem do poprawy jakości powietrza, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji i spadku natężenia hałasu. Czym jest elektromobilność? Co warto wiedzieć? Jak to wygląda w naszym kraju?

Pojęcie elektromobilności

Elektromobilność jest także nazywana e-mobilnością. To pojęcie wskazuje na wykorzystanie napędu elektrycznego w pojazdach. Odnosi się zatem do wszelkich kwestii odnośnie do projektowania, produkcji, kupowania i użytkowania pojazdów elektrycznych. Na rynku w tym wypadku dominują kraje skandynawskie i kraje Beneluksu. Trzeba mieć na uwadze to, że e-mobilność dane nam szanse na rozwój całej gospodarki. W wielu państwach występują ciekawe zachęty w formie ulg, dopłat i dotacji za korzystanie z aut elektrycznych. Przyjrzyjmy się temu, jak te aspekty wyglądają w naszym kraju. 

Elektromobilność w Polsce

elektromobilność w Polsce

Co trzeba wiedzieć o elektromobilności w Polsce? Okazuje się, że z roku na rok w naszym kraju cały czas wzrasta zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Eksperci wskazują, że za kilka lat na polskich drogach może poruszać się od 63 do 300 tysięcy aut elektrycznych. Rynek dojrzewa cały czas, a tempo wzrostu bywa zaskakujące. Nie zapominajmy o tym, że od 2018 obowiązuje Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Więcej o elektromobilności w Polsce, dowiesz się na E.ON.

Jej celem jest między innymi rozwój pojazdów napędzanych energią elektryczną, wodorem lub gazem ziemnym. Przepisy prawne mówią o zachętach, które kierowane są do użytkowników samochodów elektrycznych. W założeniu pojazdy te zachęty mają zwiększyć uznanie e-mobilności i wpłynąć na szybsze tempo rozwoju. Niestety w tym wypadku dosyć dużym problemem jest wysoka cena zakupu pojazdu tego typu.

W naszym kraju elektromobilność stopniowo się rozwija. Za kilka lat być może ten rozwój znacznie przyspieszy, gdyż już teraz obserwujemy coraz więcej aut elektrycznych na drogach. Największymi atutami takich pojazdów są z pewnością: cicha praca, dbanie o ekologię, wysoka wydajność, czy też niższa awaryjność.